Konferencją prasową Ryszarda Petru rozpoczęła się konwencja programowa Nowoczesnej, która odbywa się w ten weekend w Warszawie. Sobota to czas dyskusji, debat i spotkań z ekspertami oraz ludźmi polityki, gospodarki, kultury. W niedzielę ugrupowanie zaprezentuje swój program.
Program Nowoczesnej jest efektem wielomiesięcznej pracy ekspertów i członków oraz przeprowadzonych konsultacji społecznych.
Na konferencji prasowej lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaprosił do obserwowania konwencji programowej. Nawiązał do bieżących wydarzeń, w tym do pobicia profesora Uniwersytetu Warszawskiego – Ministrowie jeżdżą do Wielkiej Brytanii, gdy tam bici są Polacy, a nie reagują, gdy Polaków bije się w Polsce. To PiS ponosi winę za agresję w życiu publicznym. Może ona eskalować i takie incydenty mogą się powtarzać. Lider Nowoczesnej odniósł się również do zachowania wiceministra sprawiedliwości podczas piątkowej rozprawy sądowej: –Takie naciski na sędziego, których dopuścił się wiceminister, przypominają stalinizm. Patryk Jaki powinien zostać wywalony z rządu. – dodał Ryszard Petru.
Również w sobotę spotkała się Sieć Ekspercka Lepsza Polska powołana przez Nowoczesną, by podsumować wielomiesięczną pracę nad programem ugrupowania. – Wsłuchujemy się w potrzeby obywateli. Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie ekspertów do przełożenia tych pragnień i pomysłów na konkretne programy i strategie w kluczowych dla rozwoju Polski dziedzinach. – mówił otwierając spotkanie Paweł Rabiej członek zarządu Nowoczesnej i pomysłodawca sieci eksperckiej.
Na konwencji Nowoczesnej w sobotę silnie wybrzmiał również głos Młodych Nowoczesnych. Zorganizowali oni debatę o nowoczesnym patriotyzmie z profesorem Aleksandrem Smolarem, Krzysztofem Materną i ks. Wojciechem Lemańskim. – W momencie, kiedy patriotyczne symbole pojawiają się na kijach bejsbolowych, musimy się zastanowić, jakie postawy patriotyczne są dziś właściwe i aktualne? Jaki powinien być nowoczesny patriotyzm? – powiedział Adam Kądziela przewodniczący Forum Młodych Nowoczesnych.
W dyskusji pt. „Stan ducha Polaków. Między gniewem a nadzieją”, moderowanej przez posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego wzięli udział reżyser Agnieszka Holland, Beata Stasińska oraz profesor Leszek Koczanowicz, którzy odwołali się do bieżących wydarzeń i wpływu obozu rządzącego na kulturę, życie społeczne i świadomość obywateli.