Którędy do Centrum? Rozmowy o potencjale rozwojowym polskich miast.

27.11.2017
Katowice – Restauracja Królestwo
Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1

European Liberal Forum wraz z Instytutem Nowoczesności, Siecią Ekspercką Lepsza Polska, NEOS Lab oraz Państwomiasto zapraszają na wydarzenie: „Którędy do Centrum? Rozmowy o potencjale rozwojowym polskich miast”.

W miastach mieszka już ponad połowa ludności świata. Według szacunków ONZ w 2030 roku w miastach będzie mieszkało 5 mld ludzi, przy czym niemal połowa z nich swoje życie będzie wiodła w domach, szkołach, miejscach pracy, które jeszcze nie istnieją. Zarządzanie miastem w sposób zrównoważony to ogromne wyzwanie.

Z pomocą przychodzą nowe technologie i innowacyjne podejście do zarządzania zasobami miasta. W trakcie dyskusji z ekspertami i praktykami przybliżymy zagadnienia dotyczące transportu w miastach, zarządzania zasobami oraz kreowania przestrzeni publicznej, przyjaznej dla środowiska oraz mieszkańców miast.

Agenda spotkania:

16:30 – rozpoczęcie rejestracji

17:00-18:30 – Miasto w obiegu zamkniętym – czy to możliwe?

Zagospodarowanie przestrzeni miasta – miasto jako przestrzeń dla różnych form komunikacji. Wyzwania i negatywne efekty ekologiczne dzisiejszych zmian. Otwartość przestrzeni miejskiej i przepływy które kształtują tę przestrzeń – ludzie, zasoby, kapitał finansowy, open data.

Moderacja: dr Bartłomiej Gabryś (Nowoczesna, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

Paneliści: Prof. Katarzyna Popiołek (Uniwersytet SWPS), Marek Sowa (poseł na Sejm RP, Nowoczesna), Aleksander Uszok (Radny miasta Katowice), Tomasz Janowski (Instytut Nowoczesności).

18:30-19:00 – przerwa kawowa

19:00-20:30 – Decentralizacja państwa: miasta /metropolie /aglomeracje odpowiedzią na globalne wyzwania

Czy miasta mają swój kod? Postępujące zróżnicowanie struktury społecznej w miastach i ich wpływ na jego funkcjonowanie. Czy w kształtowaniu przestrzeni miasta istotniejsze jest podejście technokratyczne czy podejście humanistyczne (relacje inwestorskie, biznesowe, między mieszkańcami)? Miasto – region – metropolia jako obszar nadziei i obaw jego mieszkańców.

Moderacja: dr Bartłomiej Gabryś (Nowoczesna, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)

Paneliści: Monika Rosa (Poseł na Sejm RP, Nowoczesna), prof. Jacek Szołtysek (Uniwersytet Ekonomiczny Katowice), Tomasz Chrapek (Radny miasta Reykjavik), Toni Crisolli (Smart Cities Education Initiatives), Márton Spohn (Momentum).

20:30 – catering

Zapraszamy serdecznie !

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?