Gorący początek wakacji

Początek wakacji mamy niezwykle gorący, bynajmniej niekoniecznie za sprawą aury. Prawo i Sprawiedliwość z uporem maniaka niszczy raz po raz kolejne filary demokratycznego państwa prawa. Nie mając wystarczającego mandatu społecznego do zmiany konstytucji upolitycznia kolejne instytucje, niszczy ład i porządek konstytucyjny próbując wykorzystać do tego zwykłe ustawy. Ostatnim niezwykle ważnym elementem w układance rządzących jest sądownictwo na czele z Sądem Najwyższym.

W tym tygodniu przez całą Polskę przelała się wielka fala demokratycznego, niepodległościowego zrywu obywateli w obronie trójpodziału władzy. Chcąc zawłaszczyć Sąd Najwyższy próbuje się usunąć z  urzędu I Prezesa Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf przerywając gwarantowaną konstytucyjnie sześcioletnią kadencję. Polacy stawiają zdecydowany opór dyktatorskim zapędom partii rządzącej i partykularnym interesom. Manifestacje pod Sądem Najwyższym orz innymi sądami w całym kraju wyraźnie wskazują, że my, naród na takie działania nie wyrażamy zgody! Nasz sprzeciw spotkał się też ze wsparciem organów Unii Europejskiej. To bardzo przykra chwila, kiedy na ustach całego świata nazwa naszego kraju jest w parze z określeniami które są bliskie raczej republice bananowej a nie państwu i narodowi z piękną historią. Z wielkim smutkiem przyjmujemy też wystąpienie premiera rządu, który jako historyk z wykształcenia na forum międzynarodowej organizacji kłamie, przeinacza i zaklina rzeczywistość. Przykre tym bardziej, że przedstawiciele innych państw wprost mówią, że w Polsce rządy prawa zostały naruszone, że większość parlamentarna łamie kolejne zasady demokracji i finalnie uruchamiana jest przeciw nam procedura przed Trybunałem Sprawiedliwość. Tym sposobem Duda, Kaczyński, Morawiecki i Ziobro rujnują wysiłek kilku pokoleń w dochodzeniu naszego kraju do wolności i demokracji, rujnują wizerunek Polski i Polaków w świecie.

Zapoznajcie się z niezwykle trafnym tekstem tekstem Moniki Rosy dotyczącym sedna walki o zachowanie trójpodziału władzy i tego jak ważne jest niezależne sądownictwo w naszym codziennym życiu.

Niektórzy z Was lub Waszych bliskich nie interesują się na co dzień polityką. Być może uważają, że obrona Trybunału, praworządności, czy zrównoważonego budżetu to temat polityków, oderwany od codziennych, ludzkich spraw.
Przyszedł czas, gdy zaangażowanie każdego z Was (lub jego brak) może zdecydować o losach naszego kraju.
Zamach na Sąd Najwyższy, którego dokonuje Zbigniew Ziobro, dotknie każdego Polaka.
Po pierwsze, Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów parlamentarnych i referendum. Podporządkowani Zbigniewowi Ziobrze sędziowie mogą zapewnić PiS-owi władzę na wiele lat, niezależnie od głosów wrzuconych przez Was do urn wyborczych.
Po drugie: jakie bezpieczeństwo prawne będzie miał obywatel stający przed dowolnym sądem, jeśli zarówno sędzia, prokurator jak i radca prawny będą całkowicie uzależnieni od humoru Zbigniewa Ziobry?
Za chwilę możemy żyć w kraju, w którym przed sądem wygrywa nie strona, która ma rację, lecz ta, która ma lepsze poglądy polityczne.
❌ Czy zasądzenie alimentów dla samotnej matki ma zależeć od poglądów politycznych sędziego, adwokata lub pozwanego?
❌ Jaką sprawiedliwość znajdzie molestowane dziecko, jeśli oprawcą będzie bliski aktywnego zwolennika „dobrej zmiany”?
❌ Gdzie będzie szukać ochrony żona bita przez radnego z PiS?
❌ Czy dochodząc odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie z pracy lub wypadek komunikacyjny chcecie, by zastraszony lub lojalny wobec PiS sędzia wydawał wyrok na podstawie Waszych preferencji politycznych?
❌ Jak skutecznie wyegzekwujecie dług od dłużnika, który będzie znajomym polityka PiS?
❌ Czy adwokat będzie Was skutecznie bronić w starciu z aparatem państwowym, jeśli na mocy ustawy forsowanej przez PiS organ dyscyplinarny Sądu Najwyższego będzie mógł zniszczyć mu karierę?
Każdy z nas, sam lub poprzez swoich bliskich, styka się z wymiarem sprawiedliwości. Trudno zaprzeczyć, że dotychczasowy system wymaga głębokiej reformy. Tylko że PIS-owi nie chodzi o reformowanie, a wyłącznie o stołki i kontrolę nad obywatelami.
Zbigniew Ziobro nazywa zamach stanu i zmianę ustroju prawnego reformą dla dobra obywateli. Tylko że jedynymi, którzy na niej skorzystają, będą Zbigniew Ziobro i jego klika. Staną się kastą stojącą ponad prawem.
Możemy ich wspólnie powstrzymać.

Obywatele potrzebują sprawnych sądów. Mijają trzy lata, a nie mamy żadnej reformy. Sędziowie zostają podporządkowani władzy, a to jest najgorsze (…). Złe tworzenie prawa zawsze kończy się źle dla obywatela. Na końcu tej machiny stoi bowiem każdy z nas (…)

Barbara Dolniak

Nieco w cieniu wydarzeń w obronie sądów odbył się protest pod Teatrem Śląskim przeciw ustawie antyaborcyjnej Kai Godek. Były na nim matki osób upośledzonych umysłowo ze swoimi dorosłymi Dziećmi. Przed protestem kobiet #Ustawadokosza Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom zorganizowało spotkanie z opiekunami osób upośledzonych umysłowo. Można było poczęstować się domowej roboty przepysznym ciastem, chlebem ze smalcem, porozmawiać o problemach z jakimi borykają się matki osób niepełnosprawnych.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?