Strajk głodowy lekarzy rezydentów.

Nowoczesna wspiera strajk głodowy lekarzy rezydentów i popiera ich żądania.

Minister Radziwiłł stwierdził, że 6% PKB to kwota niezbędna do działania w ochronie zdrowia. Dlaczego w takim razie w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa do 2020 roku nie przewidziano wzrostu wydatków na ochronę zdrowia? Dlaczego utrzymują się na tym samym niskim poziomie 4,7% PKB?
Dla porównania obecnie w Portugalii przeznacza się na ten cel 10%, w Niemczech 11,3% a w USA 17,9%.

Przez obniżenie wieku emerytalnego aż 27% lekarzy osiągnęło już wiek emerytalny. Brakuje nam 30 tysięcy lekarzy i 130 tysięcy pielęgniarek, a 40 % młodych lekarzy myśli o tym, żeby wyjechać z Polski.

Polska jest na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o ilość lekarzy przypadającą na 1000 obywateli (2,3 lekarza, przy europejskiej średniej 3,5. W Australii wskaźnik ten osiąga poziom 5,1 lekarza/1000 osób).

Niestety ostatnie doniesienia medialne wskazują, że protest zapewnie ulegnie rozszerzeniu, ponieważ obecny rząd woli wesprzeć podwyżką 1000 zł pracownków IPN, niż osoby od których zależy życie każdego z nas. Ten dramatyczny gest głodówki lekarzy rezydentów dotyczy również wszystkich Polek i Polaków, niezależnie od tego gdzie mieszkają, niezależnie od płci, niezależnie od wieku. Szczególnie dotyczy tych, których nie będzie stać na kosztowne terapie zagraniczne, płacone z prywatnych pieniędzy i tych którzy nie będą mogli pozwolić sobie na to, żeby za prywatną wizytę zapłacić w prywatnej klinice

Dlatego Nowoczesna Śląskie włącza się w protest organizowany przez studentów medycyny w Katwicach. Będzie na nim również obecna Posłanka Monika Rosa. Bądźcie razem z nam dzisiaj w godz. 15:00-18:00 Katowice Rynek Plac nad Rawą.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?