RAK PIERSI MOŻE DOTYCZYĆ KAŻDEJ Z NAS. PRZECZYTAJ!

RAK PIERSI MOŻE DOTYCZYĆ KAŻDEJ Z NAS. PRZECZYTAJ!

W Polsce aż 100 tysięcy kobiet posiada zmutowany gen BRCA1.

Gen ten zalicza się do antyonkogenów, których zadaniem jest zapobieganie chorobie nowotworowej. Ich mutacje powodują jednak utratę funkcji obronnej i mogą prowadzić – z dużym prawdopodobieństwem – do rozwoju raka.

Mutacja genu BRCA1 jest dziedziczna, dlatego w grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety, w których rodzinie wystąpiły przypadki zachorowania na raka jajników i piersi.

Tak było z Katarzyna Stachowicz, byłą posłanką na Sejm RP, dzisiaj autorką kampanii Pokonaj Raka Piersi.

Katarzyna w 2006 roku ze względu na wystąpienie w bliskiej rodzinie raka piersi wykonała badania genetyczne, wtedy też okazało się, że niestety ma mutację genu BRCA1, która powoduje, że znajduje się w grupie ryzyka.

Została objęta programem profilaktyki w Instytucie Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach. W 2016 roku okazało się niestety, że ma raka piersi. Mimo chemioterapii, która okazała się bardzo skuteczna zabieg usunięcia piersi był nieunikniony…

Niestety, obecnie w Polsce – zgodnie z obowiązującymi przepisami – można usunąć tylko pierś, w której znajduje się nowotwór. Drugiej piersi usunąć nie można, chociaż prawdopodobieństwo, że i w niej pojawi się guz jest niestety bardzo wysokie (ryzyko zachorowania przy usunięciu obu piersi naraz spada do ok. 3%).

Wykonanie takiej operacji w ramach NFZ nie jest możliwe, ze względu na fakt, iż świadczenie to nie posiada odpowiedniego kodu (numeru choroby, nadawanej przez NFZ), tym samym skazując polskie kobiety na ryzyko zachorowania, które niestety wciąż wynosi do 95%.

Celem prowadzonej przez Katarzynę kampanii jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie zabieg profilaktycznej, podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją stanie się świadczeniem gwarantowanym, refundowanym przez NFZ dla kobiet obciążonych BRCA1.

Zaniepokojona milczeniem Ministerstwa Zdrowia w tym temacie wystosowałam w zeszłym tygodniu interpelację poselską do Ministra Zdrowia, Pana Konstantego Radziwiłła, w której pytam:

• Czy Ministerstwo Zdrowia planuje przeprowadzić/wdrożyć działania mające na celu zwiększanie świadomości dot. mutacji genu BRCA1?
• Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożyć działania profilaktyczno-informacyjne dot. zachorowań na raka piersi wśród kobiet z genem BRCA1?
• Czy Ministerstwo Zdrowia konsultowało się lub planuje przeprowadzić konsultacje z organizacjami kobiecymi w zakresie działań profilaktycznych dot. raka piersi?
• Czy Ministerstwo Zdrowia planuje włączyć do katalogu świadczeń finansowanych przez NFZ operacje podskórnej mastektomii obu piersi wraz z rekonstrukcją?

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2024 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?